Zapraszam do mojej Facebookowej grupy:
Sekcję sądowo-lekarską przeprowadza się na zlecenie prokuratora lub sądu w przypadkach, w których zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci.
Podstawy prawne tego typu sekcji zawarte są w Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r., nr 89, poz. 555 z późn. zm.).
Art. 209 Kodeksu stanowi:
§1. Jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza sięę oglęędziny i otwarcie zwłok.
§2. Oględzin zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej. W wypadkach nie cierpiących zwłoki oglęędzin dokonuje Policja z obowiązkiem niezwłocznego powiadomienia prokuratora.
§3. Oględzin zwłok dokonuje się na miejscu ich znalezienia. Do czasu przybycia biegłego oraz prokuratora lub sądu przemieszczać lub poruszać zwłoki można tylko w razie konieczności.
§4. Otwarcia zwłok dokonuje biegły w obecności prokuratora albo sądu. (...)
§5 (…) Z oględzin i otwarcia zwłok biegły sporządza opinię z zachowaniem wymagań art. 200 § 2.
Ponadto art. 210 Kodeksu przewiduje, że prokurator albo sąd może zarządzić wyjęcie zwłok z grobu (ekshumację), w celu dokonania oględzin lub otwarcia zwłok.
Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów, oględzin zwłok - które przeprowadza się na miejscu ich znalezienia – powinien dokona prokurator, sąd lub policja, z udziałem biegłego lekarza. Natomiast przeprowadzenie otwarcia zwłok powinno zostać wykonane przez biegłego w obecności prokuratora lub sądu. Oczywiście w praktyce to nie prokurator, a lekarz dokonuje oględzin i przeprowadza sekcję, prokurator powinien być obecny przy przeprowadzaniu tych czynności. Do przeprowadzenia sekcji powołuje się biegłego lub instytucję naukową (Zakład Medycyny Sądowej), co reguluje art. 193 Kodeksu postępowania karnego:
§1. Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga wiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego albo biegłych.
§2. W celu wydania opinii można też zwrócić się do instytucji naukowej lub specjalistycznej.
Biegłego powołuje się poprzez wydanie postanowienia. Kwestie powoływania biegłych reguluje art. 194 Kodeksu postępowania karnego:
O dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego wydaje się postanowienie, w którym należy wskazać:
1)imię, nazwisko i specjalność biegłego lub biegłych, a w wypadku opinii instytucji, w razie potrzeby, specjalność i kwalifikacje osób, które powinny wziąć udział w przeprowadzeniu ekspertyzy,
2)przedmiot i zakres ekspertyzy ze sformułowaniem, w miarę potrzeby, pytań szczegółowych
3)termin dostarczenia opinii.
Prawo polskie nie przewiduje możliwości sprzeciwu wobec zarządzenia przeprowadzenia sądowo-lekarskiej sekcji zwłok przez rodzinę czy przedstawiciela ustawowego osoby zmarłej. Sprzeciwu nie może wyrazić również inny organ, nie bierze się pod uwagę ewentualnego sprzeciwu zmarłego, wyrażonego za jego życia